021/450.39.90 scoala_nr36@yahoo.com

Oferta Educationala

Activitatile didactice sunt proiectate si desfasurate astfel incat sa asigure atingerea obiectivelor programelor scolare in vigoare. Cadrele didactice participa periodic la cursuri de formare si perfectionare, pentru a asigura o inalta calitate a actului educational.

Avand la dispozitie o baza materiala moderna, lectiile sunt sustinute interactiv, oferind elevilor compente de invatare pe tot parcursul vietii. Scoala promoveaza politicile educationale incluzive, permitand integrarea in invatamantul de masa a copiilor cu cerinte educative speciale, colaborand cu Directia Generala de Protectie a Copilului sector 4 si cu profesori itineranti de la Scoala Speciala Nr. 6 “Sf. Nicolae”.

Peformantele activitatilor din scoala se regasesc in gradul ridicat de promovabilitate (98%), in mediile de admitere la liceu (100% integrati in invatamantul liceal, dintre care mai mult de 50% cu medii peste nota 9) precum si in rezultatele obtinute de elevi la concursurile scolare, la nivel local, municipal, national.

Scoala noastra este singura scoala din sectorul 4 care are in structura organizatorica, la toate nivelurile invatamantului primar, alternativa educationala “Step by Step”. vezi mai mult
Pentru anul scolar 2015-2016, din perspectiva atingerii competentelor europene, scoala propune elevilor si parintilor urmatoarele discipline optionale:

CLASA
DISCIPLINA
NUMELE OPTIONALULUI
Pregatitoare
First steps
Look listen and say
English Through Games and Songs
III – IV
Dramatizing stories
Limba Romana